TOP 10 nejchytřejších psů Sluneční soustavy

 karsten-winegeart-aGDvtArehQ4-unsplash

Photo by Karsten Winegeart on Unsplash

Každý majitel při koupi štěněte tajně doufá, že výcvik s jeho psem bude procházka růžovou zahradou, že bude stačit povel párkrát zopakovat a pes ho bude umět a udělá, co nám na očích uvidí. Rychlost, za kterou se váš pes naučí nový povel, závisí na mnoha faktorech, jako je například přístup a zkušenost člověka, který výcvik provádí, motivovanost psa, povaha jedince, ale také vlastnosti plemene.

Stanley Coren se ve své knize Inteligence psů zabýval pracovní inteligencí plemen. Pracovní inteligence je pouze jedna stránka psí inteligence a popisuje schopnost psa reagovat na lidské povely, za jak dlouho jim porozumí a jak spolehlivě jednotlivé povely plní. Coren plemena psů rozdělil do šesti různých kategorií.

V první kategorii plemen, na kterou se dnes zaměříme, nalezneme ta nejchytřejší plemena. Většina těchto plemen psů je z hlediska výcviku vhodná pro méně zkušené pejskaře. Výcvik psů z této kategorie je pod vedením zkušeného majitele poměrně rychlý a jednoduché povely jsou schopni se naučit během méně jak pěti opakování, zároveň povel splní při 95 % a to během jedné vteřiny. Nemůžeme se však na tuto skutečnost spoléhat, i mezi těmito plemeny se najdou jedinci, kteří budou během výcviku potřebovat více opakování, času a hlavně trpělivosti.

Možná že do této kategorie patří i váš čtyřnohý miláček.

 

10. Australský honácký pes

kenney-badboy-Yz4wYxFfbXc-unsplash

Photo by Kenney Badboy on Unsplash

Jak název tohoto plemene napovídá, jedná se o australské plemeno, které se využívalo a využívá k ochraně a nahánění stád. Australský honácky pes je velice inteligentní, bystrý, věrný a nebojácný pes. V současnosti je plemeno díky své rychlosti a pružnosti často využíváno v různých sportovních disciplínách.

 

9. Rotvajler

pope-moysuh-_lJHFKpWDAU-unsplash

Photo by Pope Moysuh on Unsplash

Jméno plemeno získalo podle německého města Rottweil, kde bylo údajně využíváno místními řezníky k hnaní dobytka. Rovněž se předpokládá a uvádí, že bylo velmi oblíbené u Římanů a jedná se tedy o velmi staré plemeno. Plemeno rotvajler by si měli pořizovat především lidé, kteří už mají nějaké zkušenosti s výcvikem psů, u nezkušených psovodů se může snadno stát že pes přeroste majiteli přes hlavu a stane se neovladatelným. Rotvajler se řadí mezi plemena psů, která jsou nejvíce oddána svým majitelům, dále jsou velmi učenlivý a inteligentní. Navzdory svému poměrně děsivému vzhledu, který u mnoha lidí vyvolává respekt, jde o velmi přátelské plemeno. V současné době se často využívá k hlídání objektů a domů, ale své využití najde také u policie a armády.

 

8. Papillon

anna-dudkova-3gXcAIEoprc-unsplash

Photo by Anna Dudkova on Unsplash

Název tohoto francouzského plemene je odvozen od jeho vzhledu, charakteristický znak papillona je tvar uší, který připomíná motýla (francouzsky „papillon“). Jde o plemeno velmi temperamentní, hravé a veselé. Mnoho jedinců tohoto plemene je také velice svérázných, někdy až tvrdohlavých. Dnes je plemeno chováno jako mazlíček a rodinný příslušník. Svou veselou a aktivní povahou je vhodné do rodin s dětmi.

 

7. Labradorský retrívr

shridhar-dixit-V16VUxKWW3U-unsplash

Photo by Shridhar Dixit on Unsplash

Země původu u labradorského retrívra není úplně jasně určená, nejčastěji se uvádí Kanada a Spojené království. V minulosti bylo plemeno velmi hojně využíváno k lovu, především k lovu vodního ptactva. Z tohoto důvodu je plemeno velmi spojováno s vodou, kterou přímo miluje. Předností labradorského retrívra je poslušnost, učenlivost, silné sebevědomí, aktivita a touha pomáhat ostatním. Z těchto vlastností je jasné, že se jedná o plemeno, které je vhodné pro začátečníky v chovu a výcviku psů. V dnešní době je plemeno často využíváno jako asistenční nebo vodící pes nebo například v canisterapii. Toto plemeno je rovněž vhodné do rodin s dětmi.

 

6. Sheltie

krisztian-tabori-6RuArbLtvLU-unsplash

Photo by Krisztian Tabori on Unsplash

 Plemeno pochází ze Shelandských ostrovů, kde bylo vyšlechtěno k nahánění stád, zejména ovcí. Sheltie je velmi společenské, temperamentní a inteligentní plemeno, které se v současné době často vyskytuje v rodinách s dětmi. Díky své minulosti se jedná o plemeno aktivní, rychlé, ale také odolné, ostražité a věrné.

 

5. Dobrman

laith-abushaar-pYHpRydqEHM-unsplash

Photo by Laith Abushaar on Unsplash

Německé plemeno, které svým vzhledem v mnoha lidech vyvolává přirozený respekt, který není vůbec nutný. Stejně jako u plemene rotvajler je důležité zmínit, že se jedná o plemeno psa, který je více vhodný pro zkušenější psovody. Jedná se o temperamentní, nebojácné, ostražité plemeno, které dokáže být také přátelské, spolehlivé a velice oddané své rodině. Dobrman je využíván jako výborný hlídač, ale také jako společenský člen v domácnosti.

 

4. Zlatý retrívr

helena-lopes-S3TPJCOIRoo-unsplash

Photo by Helena Lopes on Unsplash

Jedná se o jedno z nejvíce oblíbených plemen současnosti, a to hlavně díky své klidné povaze. Jde o plemeno velice inteligentní, trpělivé a společenské. Díky své povaze je velice vhodné do rodin s dětmi. V minulosti se plemeno využívalo především k lovu vodního ptactva, v současné době je jeho využití především jako vodící a asistenční pes. Využívá se také v canisterapii, ale rovněž v soutěžích poslušnosti nebo v dog dancingu.

 

3. Německý ovčák

katelyn-macmillan-bvMUtFN0mIE-unsplash

Photo by Katelyn MacMillan on Unsplash

Jak vyplívá z názvu jedná se o německé plemeno, které se v současné době řadí mezi nejvíce zastoupené plemeno na světe. Původně byl německý ovčák šlechtěn jako ovčácký pes, ale jeho vlastnosti a povaha ho nasměrovali úplně jiným směrem. Plemeno je vhodné pro lidi, kteří mají s výcvikem psů již nějaké zkušenosti. Jde o velmi všestranné plemeno, které využívá svoji inteligenci, sílu, pracovitost a poslušnost. Německý ovčák je nejvíce využívaný jako hlídací a služební pes, využívá se ale také v malé míře jako vodící nebo asistenční pes.

 

2. Pudl

IMG_0128

Autor: Dana Kuthanová photography

Původ plemene není přesně znám, ale dnes se jako země původu u pudlů uvádí Francie. Pudl patří mezi nejoblíbenější plemena 19. století, kde byl považován za velmi společenského psa. Vyšlechtěn byl pro lov vodního ptactva, původně se tedy jednalo o loveckého plemeno. Pro svou milou, hravou a přátelskou povahu jsou pudlové vhodní téměř ke každému. Plemeno je velmi učenlivé a z toho důvodu se často využívá jako atrakce v různých cirkusech. Díky své všestrannosti je vhodné jak k lidem, kteří svůj čas tráví různými aktivitami, tak ke starším lidem, kteří už chtějí více klidu. Pudl je díky své hypoalergenní srsti často vhodný také pro alergiky. V současné době se využívají k různým sportům, jako je agility nebo dog dancing.

 

1. Border kolie

brandon-sehl-m20WHqburXg-unsplash

Photo by Brandon Sehl on Unsplash

Plemeno původem ze Spojeného království bylo vyšlechtěno k nahánění stád ovcí. Vzhledem k účelu, ke kterému se šlechtilo se jedná o velmi temperamentní, rychlé, hbité, aktivní a pracovité plemeno. Border kolie jsou schopné naučit se velké množství různých povelů a triků. Plemeno je vhodné především k aktivním lidem, kteří tráví spoustu času venku a mohou tak border kolii zaměstnat. Díky své pracovitosti toto plemeno nesnáší nudu a samotu, nejraději by byla kdyby mohla pořád plnit nějaké povely. V současné době se využívá především ve sportovních disciplínách jako je například dog dancing a agility.

 

Na závěr se hodí napsat jedno známé psí moudro:

Nikdy si nepořídíme psa kterého chceme, ale vždy toho kterého potřebujeme.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.